I. Miért van szükség célokra?
A legfontosabb velejárója a motiváció, hiszen a célok kihívást jelentenek és sikerélményt adnak, ha el is érjük őket. Irányt mutatnak, ami által meghatározott úton haladhatunk előre, ennek hiányában képtelenek lennénk kihozni magunkból a maximumot. A célok kontrollérzetet adnak, hiszen ha adott irányba halad az életünk előre, akkor érezhetjük azt teljes mértékben, hogy mi irányítjuk az életünket és nem csak sodródunk, stagnálunk. Céljaink határozzák meg, hogy mit akarunk elérni és kihozni az életünkből. Céljaink által tudunk tanulni és fejlődni, hiszen a cél felé vezető úton folyamatos tapasztalatot szerzünk és nyomon tudjuk követni a folyamatot, amiből a megfelelő következtetések levonásával javíthatunk a készségeinken és egyre jobbá válhatunk. Segítenek eligazodni az élet útvesztőjében, támpontot adnak az életünknek, hiszen a céljaink által fejlődhetünk, lehetünk motiváltak és fókuszáltak. Korábban találkoztam egy mondattal, amely pár szóban összefoglalja, hogy mi is a célok lényege:
"A célok a teljesítmény kazánjának fűtőanyagai."

II. Ideális célkitűzés megfogalmazásánál fontos szempontok Egy cél meghatározásánál az egyik legfontosabb aspektus, hogy pozitívan meghatározott legyen. Azokat a célokat tudjuk könnyebben elérni, amelyek az alapján fogalmazódnak meg, hogy "mit igen". A "mit nem" megfogalmazás nem jelent akkora motivációt, ezáltal kevésbé fogjuk megvalósítani. A legtöbben nem is gondolnak bele, hogy a pozitív szemléletmódnak milyen ereje van. Ha valaki tudatosan odafigyel erre a későbbiekben, akkor garantáltan élvezni fogja ennek a típusú gondolkodásmódnak az előnyeit.

Az elérni kívánt cél mindig a sajátunk legyen és minél pontosabban meghatározott. Ha más emberek céljait követjük és próbáljuk megvalósítani, akkor rossz irányba haladunk és a cél felé vezető út ellentmondásokkal teli lesz. Céljaink kizárólag akkor lesznek összhangban azzal, amit fontosnak tartunk az életben, ha azt a magunkénak érezzük. Többen keresnek fel azzal, hogy tudják, hogy több van bennük, de nem tudják magukból kihozni, hiszen nem megfelelő rendszer alapján élik a mindennapjaikat. Ilyenkor mindig azzal kezdjük, hogy fogalmazódjon meg egzakt módon, hogy mi a saját célja, én pedig segítek abban, hogy mindez megvalósítható módon szülessen meg, ami hosszútávon fenntarthatóvá válik.

Legyen nyilvános és lehetőleg kézzel írott. Minél több emberrel osztod meg a célodat, annál komolyabban fogod venni és annál inkább teljesíteni akarod, hiszen ezáltal mások számára is bebizonyítod, hogy képes vagy rá. A cél nyilvánosságra hozásával elszámoltató partnereket generálsz, akik segíthetnek a megvalósítás során. Ha kézzel írjuk le a céljainkat, akkor az még inkább segít komolyan venni és a saját magunkénak érezni. Ennek az az ereje, hogy nem egy Word doksiba írjuk le Times New Roman 12-es betűtípussal és mérettel, hogy mit szeretnénk megvalósítani, hanem a saját írásunk által hagyunk nyomot. Ezt írhatjuk papírra, vagy akár egy falitáblára is. Én mindkettőt használom erre a célra.

Mindig legyen benne kihívás, hiszen, ha túl könnyű célt állítunk fel magunknak, akkor nehezen tudjuk komolyan venni és ezáltal értelmetlenné válik a tervezés. Az is nagyon fontos, hogy túl nehéz se legyen a célunk, hiszen ha lehetetlen elérni, akkor kudarcba fullad a próbálkozás. Fontos, hogy megtaláljuk az aranyközéputat. Ehhez objektíven meg kell vizsgálni az eddig elért eredményeinket és teljesítményeinket, amikhez igazítani tudjuk a kihívást jelentő célt.

III. SMART célok A SMART egy angol mozaikszó, amely 5 szó kezdőbetűjéből áll össze. Ha valaki tudatosan és hatékonyan akar célkitűzéseket megfogalmazni, akkor fontos, hogy ennek az 5 aspektusnak megfeleljen.

S-Specific Ahogy korábban is írtam már, nagyon fontos, hogy a célkitűzésünk minél pontosabban legyen megfogalmazva, konkrét módon. M-Measurable Ahhoz, hogy megfelelő módon monitorozható legyen a haladás és látható, hogy hol tartunk a cél elérésének folyamatában, fontos, hogy mérhető legyen a célunk, lehetőleg számokban mérhető. A-Achievable Csak akkor fog kihívást jelenteni egy cél, ha nem túl könnyű elérni, de mint ahogy már korábban is írtam, nagyon fontos, hogy ne irreális terveket állítsunk fel. Fontos, hogy célunk megvalósítható és elérhető legyen. R-Relevant Számunkra fontos és releváns célokat kell kitűznünk, hiszen csupán így tudunk azon az ösvényen haladni, amely minket szolgál hosszútávon. T-Time-bound Nélkülözhetetlen, hogy célunk teljesítése ne legyen határidőhöz kötött. Meg kell határoznunk, hogy mennyi idő alatt szeretnénk elérni az adott tervet, ami által adunk magunknak egy határidőt. Ez azért rendkívűl fontos, mert így kisebb teret kap a halogatás és az "ej, ráérünk arra még" hozzáállás. IV. Folyamatcélok és eredménycélok A célunk eléréséhez vezető út során számtalan folyamatot kell végrehajtanunk. A folyamatcélokba vetett munka eredménye lesz a végső siker, de az eredménycél az, ami motivál minket. Ezt a motivációt kell beépítenünk a folyamatokba. Hatékony módszer, ha valaki megfelelő módon akarja átlátni az eredménycél mögötti folyamatokat, ha létrehoz egy mindmap-et, gondolattérképet. A könnyebb érthetőség miatt be is teszek egy képet, hogy pontosan hogyan kell elképzelni.

Középre kerüljön az elérendő cél és abból oldalágak formájában pedig írjunk le minden folyamatot, amely hozzájárul ahhoz, hogy sikeresen megvalósítsuk az elképzelést. A mindmap létrehozására már rendelkezésre állnak különböző applikációk, de természetesen kézzel írott formában is megalkotható. Ha valaki az utóbbi mellett dönt, akkor érdemes lehet kitenni a falra, vagy egy táblára is a gondolattérképet, ezáltal folyamatosan szem előtt lehet, hogy milyen folyamatokat kell végrehajtani ahhoz, hogy megvalósítsuk az elérendő célt, ami egy extra motivációs tényezőként tud hatni. Beteszem ide az egyik saját mindmap-emet, amely a sport mentáltréner hivatásom mögötti folyamatokat tartalmazza. Több mindmap-et is létrehoztam már az utóbbi években, ha valakinek több egymástól független célja van, akkor számára is ajánlom, hogy minden nagy cél kapcsán hozzon létre egy gondolattérképet.

Comments