Önmagunkkal folytatott belső párbeszédeink nagyban befolyásolhatják motivációnkat, hangulatunkat és a teljesítményünket is. Az agyunk szorult és stresszes helyzetben sokszor a legrosszabb forgatókönyvet vetíti ki számunkra, amely teljesítménycsökkentő hatású lehet, ami által belső monológunk is negatívvá válhat.
Ezért is nagyon fontos, főleg egy sportoló számára, hogy tudatosan, pozitív belső monológokat használjon versenyhelyzet során, hiszen így tudja növelni az önbizalmát és a koncentrációját.
A negatív belső monológ lehangoló hatást válthat ki mindenkiből, ami által senki nem lesz képes kihozni magából a benne rejlő teljes potenciált.
Belső párbeszédünk során egyes szám második, vagy harmadik személyben javasolt magunkhoz beszélni és nagyon fontos, hogy mindig pozitívan meghatározott self-talk-ot alkalmazzunk, ami minket támogat.
"Képes vagy rá."; "Megtudod csinálni."; "Itt a te időd, mutasd meg nekik.";
Mindig kerüljük a tagadó szavakat.
"Ne félj."; "Ne izgulj." Agyunk figyelmen kívül hagyja a "ne" szót, ezáltal olyan hatást váltunk ki, mintha arra buzdítanánk magunkat, hogy féljünk és izguljunk, valamint egy korábbi negatív érzést fogunk felidézni, ami rossz érzést fog okozni.
Szintén kerüljük a feltételes módban történő megfogalmazást is, hiszen ez a típusú belső monológ nem vált ki valós cselekvési késztetést.
"Jó lenne..."; "Szeretném..."; "Ha..."
A belső monológ tudatos megtervezése és használata nagyon hatékony eszköz lehet a sportolók számára. Segíthet abban, hogy mindig a megfelelő állapotba tudjanak kerülni a szorult helyzetek során, ami által kihozhatják magukból a bennük rejlő teljes potenciált és jobban kezeljék a nyomást.
A fizikai felkészültség mellett a sport egy mentális kihívás is egyben. Ha megfelelően bánsz az elméddel, akkor jobb sportolóvá válhatsz.

Opmerkingen